היכן חיים פשפשי המיטה ומה אלו הנקודות השחורות הללו?

תוכן עניינים
דנה שרון

דנה שרון, עורכת תוכן ראשית.

פשפשי המיטה נמצאים בכל העולם ובכל מקום! רגע לפני שאתם ממהרים להזמין הדברה, למדו מעט על פשפש המיטה, היכן הם חיים ומה אלו אותם סימנים שחורים (הנראים כמו כתמים) על גבי בסיס המיטה ו\או המזרון אצלכם. 

באופן כללי את הפשפשים ניתן למצוא אותם בכל מקום, החל מבתים חדשים ויוקרתיים ועד למתחמי דירות משמימים בשכר נמוך.

כדי לענות היכן חיים פשפש המיטה, חשוב להבין תחילה מה זה פשפש המיטה וכיצד הם שורדים. פשפש המיטה (Cimex lectularius) הם חרקים קטנים הניזונים מדמם של בני אדם. הם חומים-אדמדמים ובדרך כלל באורך של כרבע סנטימטר.

פשפשי המיטה מבלים את רוב זמנם באזורים חשוכים ומבודדים כמו מצעים, מזרונים וקפיצים ובדרך כלל יוצאים לאכול בלילה כשהמארח שלהם ישן.

האם פשפשי המיטה יכולים לחיות בעץ?

כן ועוד איך! הסימנים הראשונים שלהם יצוצו על גבי בסיס המיטה שלכם, בחריצים, במרווחים של הרפסודה, בשידות ליד המיטות, בארגז המצאים ואף מצאנו לא פעם ולא פעמיים פשפשי מיטה גם במשקופי דלתות הכניסה לחדר השינה!

האם פשפשים יכולים לחיות בשטיח?

כן, פשפשים יכולים לחיות בשטיחים.

פשפשי המיטה נמצאים ברחבי העולם ויכולים לעבור בקלות ממקום אחד לאחר. בפרט, ניתן לשאת אותם לבתים חדשים שהם נטולי פשפש המיטה. זה לא אומר שפשפשי המיטה חיים בשטיחים או יכולים לשרוד רק מהבד. הם זקוקים למקור מזון, שהוא לעתים קרובות בני אדם שישנים בקרבת מקום בלילה.

היכן מתחבאים פשפשי המיטה?

כשזה מגיע למקום שבו מסתתרים פשפשים, יש המון מקומות שהם בוחרים כבסיס הבית שלהם. בפרט, הם בוחרים לחיות בקרבת מקור המזון (בני האדם). זה כולל מקומות כמו מצעים ומזרונים אבל גם שולחנות כתיבה או שידות (אל תשכחו גם את התמונות מעל המיטה וארון הבגדים בחדר השינה שלכם). בנוסף, פשפשי המיטה מחפשים מחסה מאחורי שקעי החשמל.

פשפשי המיטה יכולים גם לחיות על גבי הוילונות ובפרט בחריצים שבין התותב של הוילון לקיר. 

כמה זמן חיים פשפשי המיטה ללא מזון?

נקבות פשפש המיטה יכולות לשרוד עד שנה ללא האכלה, בעוד שהזכרים שורדים בדרך כלל רק כחודש ללא מזון.

איך נראית צואת פשפש המיטה?

שאלה נפוצה שאנו מקבלים היא, "איך נראה קקי של פשפשים?
צואת פשפש המיטה קטנה, חומה-שחורה ודומה לקפה טחון. קשה לזהות מה הם הכתמים השחורים האלה בסדינים שלך רק על ידי התבוננות בהם.

הנה טריק לזיהוי צואת פשפש המיטה: שפשפו את הכתמים השחורים בין האצבעות. אם זה לא נמרח  (אלא מרגיש כמו כתם) ונראה כמו קפה טחון, אז אתה יודעים עם מה אתה מתמודדים. אם יש לכם פשפשים בבית, זו תהיה דרך קלה לאשר את החשדות שלכם במהלך הבדיקה שנבצע אצלכם. 

מה זה החומר השחור?

שאלה נפוצה נוספת שאנו מקבלים היא, "מה זה החומר השחור של צואת פשפש המיטה?" הכתם השחור הוא למעשה דם מיובש. ניתן להשתמש בצואה של פשפש המיטה בכדי לקבוע באיזה שלב במחזור החיים שלהם הם נמצאים.

איך נראה קקי של פשפש המיטה?

לצואת פשפש המיטה צבע בין חום בהיר לחום כהה.

כמה מהר מתפשטים פשפשי המיטה?

פשפש המיטה יכול לנוע מאזור אחד לאחר מהר מאוד. הם יטפסו על קירות או יטפסו על אנשים. פשפשים צעירים יצמדו להוריהם עד שהגיעו לבגרות ואז יתחילו להזדווג – זה לוקח שלושה חודשים לאחר היוולדם. זהו זמן מכריע במחזור החיים של הפשפש.

אם יש אצלך נגע פשפשים חדש, זה בדרך כלל אומר שקבוצה חדשה של פשפשים נולדה מהרכוש שלך ומחפשת שותפים חדשים לדירה. אם זה המקרה, הזמן הדברת פשפש המיטה במהירות לפני שהדברים יוצאים משליטה, או לכל הפחות נסה להיפטר מפשפשים בעצמך (תמצא מידע רב על זה באתר מזיקיס)!

מהם השלבים של פשפש המיטה?

ביצי פשפש המיטה הן קטנות ולבנות ומזכירות צורת אליפסה.
נימפות פשפש המיטה הן רק בסביבות 1 מ"מ בגודלן, צבען ברור, ואין להן כנפיים או רגליים – הן נעות לאט מאוד.
פשפש המיטה הבוגר הוא חום-אדמדם, בעל שש רגליים וגודלם כ-4-5 מ"מ.
השלב האחרון של פשפש המיטה הוא הנקבה הבוגרת, בעלת בטן מורחבת יותר מאשר לזכרים בוגרים.

ניתן לזהות צואת פשפש המיטה על ידי שפשוף בין האצבעות. בדיקה זו תגלה אם הכתמים השחורים הם דם מיובש מצואה שלו. אם אתם חושדים בפשפשים, פנו לחברת הדברה לקביעת בדיקה.

לא מומלץ לאסוף צואת פשפשים מכיוון שהיא עלולה להוביל להתפשטות הפשפשים ברחבי הבית. במקום זאת, נסה להשתמש במגני מזרן או כריות על המצעים שלך. 

פשפש המיטה

אהתם את הכתבה? מוזמנים להשאיר תגובה:

מי אנחנו?

PAPI – הוא המגזין הגדול בישראל לכל הנושאים הכי חמים שיש היום. אנחנו מביאים עד אליכם את כל הכתבות שבא לך לקרוא בנושאים אקטואליים. אנחנו דואגים שתהיו מעודכנים כל הזמן!

מאמרים נוספים שכדאי לקרוא:

הירשמו לניוזלטר שלנו

דילוג לתוכן