פסוריאזיס: על התסמינים, הטיפול וההתמודדות

תוכן עניינים
דנה שרון

דנה שרון, עורכת תוכן ראשית.

מה זה פסוריאזיס?

פסוריאזיס היא מצב עור שכיח ומתמשך המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. מדובר במחלה אוטואימונית, הגורמת לייצור יתר של תאי עור, וכתוצאה מכך כתמי עור אדומים, מגרדים ולעיתים מכוסים בקשקשים כסופים על העור. בעוד שהגורמים לפסוריאזיס אינם חד משמעיים, נראה כי שילוב של גורמים גנטיים ומערכת החיסון ממלאים תפקיד קריטי בהתפרצותה.

מהם התסמינים של פסוריאזיס?

כתמי עור אדומים

אחד התסמינים הראשונים של פסוריאזיס הוא בדרך כלל הופעת כתמי עור אדומים המכוסים בקשקשים עבים וכסופים. כתמים אלה עלולים להופיע בכל מקום בגוף, אך הם נמצאים לרוב בברכיים, במרפקים, בגב התחתון ובקרקפת.

עור מגרד

גירוד הוא עוד סימפטום בולט של פסוריאזיס. אי הנוחות עלולה לנוע מגירוד קל ועד לגירוי חמור שמשבש את השינה ואת הפעילויות היומיומיות. פסוריאזיס מתבטא לעיתים קרובות כעור יבש וסדוק שעלול לדמם או להרגיש כואב.

השפעה רגשית וחברתית

בנוסף לתסמינים הפיזיים, לפסוריאזיס עלולה להיות השפעה רגשית וחברתית משמעותית. אנשים עם פסוריאזיס עלולים להרגיש מודעים לעצמם, לגבי המראה שלהם ולחוות דיכאון או חרדה בעקבות כך.

אילו טיפולים קיימים לפסוריאזיס?

מטרת הטיפול בפסוריאזיס היא לעצור את הצמיחה המהירה של תאי העור ולהקל על התסמינים. למרות שאין תרופה סופית לפסוריאזיס, מגוון אפשרויות טיפול עשויות לעזור לשלוט במצב ולשפר את איכות החיים.

טיפולים מקומיים

טיפולים מקומיים הם לרוב קו ההגנה הראשון נגד פסוריאזיס. קרמי גוף טיפוליים המכילים מרכיבים פעילים כמו קורטיקוסטרואידים, אנלוגים של ויטמין D או רטינואידים עשויים להפחית דלקת ותחלופת תאי עור. קרמים אלו מסייעים בהפחתת יובש וקילוף העור, ומציעים הקלה באי הנוחות הפיזית של פסוריאזיס.

תכשירים טיפוליים לקרקפת

במקרים בהם פסוריאזיס פוגעת בקרקפת, שמפו טיפולי וקרמים לקרקפת יכולים לספק הקלה מהירה בקרקפת מגרדת, מגורה, אדומה ומתקלפת. מוצרים אלה מכילים לרוב מרכיבים כגון זפת פחם או חומצה סליצילית, אשר מסייעים להאט את צמיחת תאי העור ולהרגעת הקרקפת.

תרופות מרשם וטיפולים נוספים

כאשר טיפולים מקומיים אינם מספיקים, הרופאים עשויים לרשום תרופות סיסטמיות או להמליץ על טיפול באור. תרופות מערכתיות פועלות בכל הגוף כדי לדכא את מערכת החיסון או לחסום תגובות חיסוניות ספציפיות המובילות לייצור יתר של תאי עור. טיפול באור, המכונה גם "פוטותרפיה", משתמש באור אולטרה סגול טבעי או מלאכותי כדי להאט את תחלופת תאי העור.

התמודדות עם פסוריאזיס

החיים עם פסוריאזיס עלולים להיות מאתגרים, אך מספר אסטרטגיות עשויות לסייע בניהול המצב. שמירה על אורח חיים בריא היא חיונית; פעילות גופנית סדירה, תזונה מאוזנת והימנעות מטריגרים כמו מתח, אלכוהול ועישון עשויים לסייע בהפחתת התלקחויות של המחלה.

בנוסף, קבוצות תמיכה וייעוץ יכולים להעניק סיוע רגשי. חשוב לזכור שפסוריאזיס היא מצב רפואי ולא עניין קוסמטי, וחיוני לפנות לטיפול ומעקב רפואי כדי לנהל את הסימפטומים ולמנוע סיבוכים.

לסיכום

  • פסוריאזיס עלול להיות מצב מאוד מאתגר לחיות איתו. 
  • הבנת הסימפטומים של המחלה והכרת אפשרויות הטיפול הקיימות עבורכם עשויים להעניק הבדל משמעותי. 
  • מקרמים טיפוליים ועד לשינויים באורח החיים, ישנן דרכים רבות לנהל את המצב ולשפר את איכות החיים שלכם. 
  • התייעצו תמיד עם ספק שירותי בריאות כדי למצוא את תוכנית הטיפול הטובה ביותר לפסוריאזיס שלך.

פסוריאזיס עלול להיות מאבק שנשמך כל החיים, אבל עם האסטרטגיות והמשאבים הנכונים, ניתן לשלוט בתסמינים, לטפל באיזורים הפגועים ולנהל חיים נוחים ומספקים.

גם אתם סובלים מפסוריאזיס?

אם גם אתם סובלים מפסוריאזיס, אנחנו בקמדיס מזמינים אתכם לקבל ייעוץ חינם מהמומחים שלנו. אנו מתמחים בפתרונות לבעיות הנובעות מסימפטומים של בעיות עור שונות כגון אטופיק דרמטיטיס, סבוריאה, אקנה ואקזמות אחרות, עור אדמומי או יבש, קרקפת יבשה, בעיות עור, גרד, קשקשים, פסוריאסיז ועוד.

מלאו את הפרטים הבאים ליצירת קשר עם המומחים של קמדיס:

"

אהתם את הכתבה? מוזמנים להשאיר תגובה:

מי אנחנו?

PAPI – הוא המגזין הגדול בישראל לכל הנושאים הכי חמים שיש היום. אנחנו מביאים עד אליכם את כל הכתבות שבא לך לקרוא בנושאים אקטואליים. אנחנו דואגים שתהיו מעודכנים כל הזמן!

מאמרים נוספים שכדאי לקרוא:

הירשמו לניוזלטר שלנו

דילוג לתוכן